Doğu Türkistan Meclis Başkanı Tümtürk: Zinnetgül Tursun Türkiye’den sınır dışı edildi,Çin’de hapiste

Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlı Zinnetgül Tursun’un 27 Haziran’da Türkiye’den Tacikistan’a sınır dışı edildiği oradan da Çin’e teslim edildiği bildirildi.

Konuyla ilgili euronews’e konuşan Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk, “Haber maalesef doğru, dün gece Göç İdaresi Genel Müdürü beni aradı, üzüntü ve mahcubiyetle birlikte Zinnetgül Tursun isimli 30 yaşındaki dul bayan kardeşimiz ve 2 yetiminin Tacikistan’a sınır dışı edildiğini ve Tacikistan’dan da Çin’e iade edildiği bilgisinin doğru olduğunu söyledi. 27.06.2019 tarihinde bu kardeşlerimiz sınır dışı edilmiş.” ifadelerini kullandı.

Çocuklar ninesine teslim edildi kendisi Çin’de cezaevine konuldu

Diğer Uygurların da teslim edilme ihtimali olduğunu belirten Uygur politikacı Seyit Tümtürk, “Maalesef bu utanç verici ve üzücü bir olay. İnşallah başka emsali yoktur ama bu konuda da emin değiliz. Başkalarının da iade edilme ihtimali var. Bu kardeşimizin (Zinnetgül Tursun) kız kardeşi Türkiye’de olduğu için memleketle görüşüp annesinden bu haberi alıyor. Zinnetgül Tursun şu anda Çin’de ve cezaevinde ama nereye konulduğu belli değil. İki yetimi de anaannesine teslim etmişler. Maalesef durum bu.” diye konuştu.

“Zinnetgül Tursun isimli dul bayan ve iki çocuğunun Çine iadesi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve devlet büyüklerimizin bilgisi dışında gerçekleşmiştir. İnanıyoruz ki yetkili kurumda görevli bir kaç sorumsuz, beceriksiz memurun, sehven yapıldı ise hatasıdır.” diyen Tümtürk, “Kasten yapıldı ise bu bir ihanettir. Devletimizi ve yöneticilerimizi zan altında bırakmak gibi kötü bir niyet söz konusu olabilir. Sorumlularının derhal araştırılıp gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz.”şeklinde konuştu.

Göç İdaresinin Yazılı Açıklaması Zinnetgül’le İlgili Değil

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Karar gazetesinde verilen “ölüme Deport” başlıklı haberi eleştiren bir yazılı açıklama yayımladı ve söz konusu şahsın adı verilmeyip “haberde adı geçen Uygur Türk’ü şahıs özgür olarak Türkiye’de hayatına devam ediyor” ifadesine yer verildi.

Karar gazetesinin  “Ölüme Deport” başlıklı yazısında adı geçen şahıs ise geri gönderildiği iddia edilen Zinnetgül değil Abdugani adındaki ikamet izni sorunu yaşayan bir başka Uygur Türk’ü idi. Haberde Abdugani’inin de Çin’e gönderildiğinden değil ikamet sorunundan söz edilmişti.

Göç İdaresinin Açıklanması Yanlış Yorumlandı

Göç idaresinin (Abdugani adındaki kişiyle ilgili adını vermeden yapmış olduğu) bu açıklaması, birçok haber yayın organları tarafından”Göç İdaresi Genel Müdürlüğü: Zinnetgül Tursun adlı Uygur mülteci sınır dışı edilmedi” başlığıyla veya söz konusu şahsın adı verilmeyerek haberleştirildi ve dikkati Zinnetgül üzerine yoğunlaşan Türkiye kamuoyunun yanlış anlamasına neden oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kategoriler