KAZAKISTAN DOĞU TÜRKISTAN’DAKI SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ IÇIN ADIM ATTI

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, Çin Büyükelçisi ile Doğu Türkistan’daki sorunları ele aldı.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı,  13 KASIM 2018


Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, Çin’in Kazakistan Büyükelçisi Zhang Xiao ile görüştü.

Dünya Bülteni’nin haberine göre görüşmede, ikili siyasi ilişkilerin, ticaretin, ekonomik, kültürel ve insani yardımın güncel konuların yanısıra, Kazakistan ve Çin arasındaki güvenlik konuları ve beklentiler görüşüldü.

Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, yaptığı açıklamada, Kazakistan’ın en büyük dış ticaret ortağı olan Çin’in ülkeden aldığı tarım ürünlerin yelpazesinin genişletilmesinin görüşüldüğünü belirtti.

DOĞU TÜRKİSTAN KONUSU

Görüşmede ayrıca Doğu Türkistan’daki Kazak diasporasının Kazakistan ve Çin arasında yaşayan bir tür “dostluk köprüsü” olarak kabul edilmesi gerektiğine dikkat çekilerek, Doğu Türkistan Kazakların haklarının ve çıkarlarının Doğu Türkistan’da korunmasına ilişkin sorunların, karşılıklı güven, iyi komşuluk, saygı ve üst düzey stratejik ortaklık ruhu temelinde olumlu bir şekilde çözüleceği kabul edildi.

Dışişleri Bakanı Abdrahmanov, Kazakistan vatandaşları için Çin’in bireysel, ticari ve turistik vizelerinin verilmesinin hızlı bir şekilde yeniden başlatılması yönündeki umudunu dile getirdi.

Doğu Türkistan’da Nisan 2017’den beri açılan toplama kamplarında 1 milyonu aşkın Uygur ve Kazak Türkü bulunuyor. Kazakistan’a gidip gelmekte olan birçok Kazak aile sınırın iki yanında bölünmüş durumda. Birçok Kazak çocuğun anne ve babaları Çin’in toplama kamplarında tutsak halde bulunuyor.

Kaynak: QHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kategoriler