uluslararası yanıt

Hindistan, Çin'e Uygurların insan haklarına saygı duyulması çağrısında bulundu.

 

 

 

08.10 günü Yeni Delhi, BM İnsan Hakları Konseyi oylamasında çekimser kaldıktan sonra, Çin'e Uygurların insan haklarına 'saygı duyulması' çağrısında bulundu.

Yeni Delhi'nin oylamada neden çekimser kaldığını açıklayan Hindistan Dışişleri Bakanlığı (MEA)Sözcü Arindam Bagchi açıklama yaparak "Hindistan hükmeti Uygurlarla ilgili BM 'de yapılan bu tür  oylamaların, Uygur meselesini çözülmesi için asla yardımcı olmayacağını” savunanıyor " dedi .o yine "Bölge halkına saygı duyulacak ve güvence altına alınacak.” şekilde  bölgeye uygun özgü insan hakları tesis edilmesi gerektiği çağrısında bulundu. Sözcü Arindam Bagchi ilave olarak "Çin tarafın durumu objektif ve doğru bir şekilde ele alacağını umuyoruz" dedi.

Hindistan'ın Çin'e bölge halkının insan haklarına "saygın ve garantili" olması çağrısında bulunmasından sonra, Cumartesi günü Çin, Doğu Türkista'daki politikalarını savundu ve sorunların insan haklarıyla ilgili olmadığını söyledi.

Hindistan, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin (UNHRC) Uygurların kişilik hukukları ile ilgili 06.10 .2022 günü BM'de tartışılması için yapılan oylamada karar taslağı oy vermeyerek, çekimser kalan ülkeler arasında yer almıştı.

Popular Post